نام کاربری: کلمه عبور:
جستجو:
شنبه, 29 آذر, 1393 ساعت 23:34

تحلیل بنیادی ذغال سنگ نگین طبس *** روند آتی شرکت به میزان افزایش تقاضا برای ... وابسته است که در این صورت باید ... ***

 

 

ذغال سنگ نگین طبس

کلیات

این شرکت در تاریخ 9/2/1378 در اصفهان به ثبت رسید . در سال 1382 این شرکت وارد بورس اوراق بهادار تهران گردیده است.

فعالیت اصلی شرکت :

1.       تهیه و اجرای طرح ها و عملیات اکتشافی ، استخراج و تغلیظ و فرآوری مواد معدنی

2.       سرمایه گذاری در جهت اکتشاف و بهره برداری معادن و فرآوری مواد .

3.       انجام امور بازرگانی اعم از صادرات ، واردات مرتبط با موضوع شرکت

4.       انجام کلیه اموری که به نحوی با موضوع شرکت ارتباط داشته و در چارچوب قوانین و مقررات موضوعه کشور جمهوری اسلامی ایران بوده باشد.

5.       سرمایه گذاری در سایر شرکت های و ایجاد شرکت های جدید.

 

 

سهامداران شرکت :

 

شرکت تکادو   56.1%

شرکت صنعتی شمال شرق شاهرود 13.4%

معادن منگنز ایران  10.5 %

سرمایه گذاری سایپا 4.2%

سایرین 15.8%

 

در مورد تغییرات ترکیب سهامداران از ابتدای سال مالی جاری می توان به حضور سرمایه گذاری سایپادر  ترکیب سهامداری شرکت اشاره نمود.

 

نکات مهم در اطلاعیه شرکت :

 

Å      شرکت درآمد هر سهم سال مالی سال 85 خود را در ابتدا و با سرمایه 15000 میلیون ریال 1540 ریال اعلام کرد ، که در نهایت در پایان سال مالی و با سرمایه 30000 میلیون ریال مبلغ 1158 ریال محقق شد.

 

Å      پیش بینی عملکرد سال مالی منتهی به 29/12/86 در مقایسه با عملکرد واقعی سال مالی قبل به ترتیب فروش 6 درصد افزایش ، بهای تمام شده کالای فروش رفته 8 درصد افزایش ، سود عملیاتی 5 درصد افزایش و سود پس از کسر مالیات 4 درصد کاهش نشان می دهد.

 

 

Å      شرکت اعلام نموده است که هیئت مدیره در نظر دارد به ازای هر سهم 500 ریال را جهت تقسیم بین سهامداران به مجمع عمومی عادی سالیانه پیشنهاد نماید.

 

Å      پیش بینی درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها برای سال مالی 86 به مبلغ 3314 میلیون ریال مربوط به سود حاصل از سرمایه گذاری در شرکت فرآوری ذغالسنگ پروژه طبس می باشد.

 

تولیدات شرکت :

 

پیش بینی تولید شرکت برای سال مالی 86 تولید 165000 تن ذغال سنگ کک شو می باشد که نسبت به به سال مالی گذشته 6 % افزایش دارد و در دوره 3 ماهه شرکت توانسته است 39218 تن تولید نماید که 24 درصد میزان پیش بینی را پوشش داده است.

 

شرکت دو معدن پروده 2 و 3 را در اختیار دارد و اعلام نموده است که از 165000 تن تولیدات خود در سال مالی 86 ، 89000 تن آن از معدن پروده 2 و 76000 تن آن از معدن پروده 3 می باشد.

 

میزان تولیدات شرکت از سال 1379 تا کنون نیز با روند صعودی روبرو بوده است که علت آن را می توان توسعه پیشروی های معادن در طی این سال ها دانست.

 

 

 

 

 

 

فروش شرکت :

 

پیش بینی فروش شرکت در سال مالی 86 مبلغ 79200 میلیون ریال است که نسبت به سال مالی قبل 6 % افزایش را نشان میدهد و در گزارش سه ماهه شرکت توانسته است 19 درصد آن را پوشش دهد.

 

شرکت پیش بینی کرده است تا در سال مالی 86، 165000تن ذغال سنگ کک شو را به فروش برساند که نسبت به سال مالی قبل 5.5 % کاهش دارد . در گزارش سه ماهه نیز شرکت توانسته است 34922 تن محصول را به فروش برساند که معادل 21 درصد میزان پیش بینی شده را پوشش داده است.

 

 

شرکت در گزارشات خود اعلام نموده است که بودجه خود را برای 150000 تن ذغال سنگ کک شو به ازای هر تن470000 ریال و برای 15000 تن برای هر تن 580000 ریال بسته است.

 

با توجه به گزارشات 3 ماهه شرکت ، مشاهده  می شود که شرکت محصولات خود را به طور میانگین به ازای هر تن ذغال سنگ 433740 ریال به فروش رسانده است که از بودجه بسته شده کمتر می باشد.

 

در سال مالی گذشته شرکت بودجه خود را روی هر تن ذغال سنگ 427700 ریال بسته بود که در پایان دوره سه ماهه توانسته بود هرتن را به مبلغ 446600 ریال بفروش برساند که عکس حالتی است که امسال برای شرکت پیش آمده است.

 

 

 

 

 

بهای تمام شده کالاهای مصرفی :

 

بهای تمام شده کالای فروش رفته

سال مالی منتهی به 29/12/85

سال مالی منتهی به 29/12/86

دستمزد مستقیم

33.24%

35.53%

سربار تولید

66.76%

62.65%

بهای تمام شده محصول آماده برای فروش

0

1.82%

 

بهای تمام شده کالای فروش رفته در سال 85 نسبت به سال 84 ، 47 % افزایش داشته است که عمده این افزایش مربوط به هزینه سربار تولید و مابقی دستمزد مستقیم بوده است.

 

در گزارشات شرکت بیان گردیده است که افزایش هزینه های حقوق و دستمزد مستقیم عمدتا به دلیل اعمال افزایش مزد مشمولین قانون کار در سال 1385 و افزایش بهره وری کارکنان می باشد.

 

افزایش هزینه های سربار تولید نیز عمدتا به دلیل افزایش قیمت اقلام تشکیل دهنده آن و افزایش میزان حفریات و تونلها در سال مالی مورد نظر بوده است.

 

در سال مالی 86 بهای تمام شده کالای فروش رفته نسبت به سال مالی قبل 8 درصد افزایش داشته است که عمده افزایش آن را می توان ناشی از اعمال هزینه حقوق و دستمزد با 22.5 درصد افزایش در بهای تمام شده کالای فروش رفته دانست.

 

 

 

روند افزایش سرمایه شرکت :

 

این شرکت از سال 1381 تا کنون 2 بار افزایش سرمایه داده است و سرمایه خود را از مبلغ 14500 میلیون ریال به مبلغ 30000 میلیون ریال رسانده است.

 

در آخرین افزایش سرمایه شرکت که در تاریخ 4/11/85 به ثبت رسیده است شرکت سرمایه خود را از مبلغ 15000 میلیون ریال به 30000 میلیون ریال و تماما از محل اندوخته افزایش داده است.

 

سیاست تقسیم سود شرکت :

 

در طی چند سال اخیر شرکت به طور میانگین حدود 60% سود هر سهم را هر ساله بین سهامداران تقسیم نموده است.

به طور متوسط در طی چند سال اخیر میزان سود محقق در پایان سال مالی از میزان پیش بینی شده در ابتدای سال مالی بیشتر و یا برابر بوده است.

 

آمار سه ماهه شرکت :

 

در گزارشات سه ماهه شرکت توانسته است 24 % از تولید پیش بینی شده ، 21 % از مقدار فروش و 19 % از مبلغ فروش خود را پوشش دهد. با نگاهی اجمالی به این آمار می توان دریافت که شرکت در امر فروش نسبت به تولید خود چندان موفق نبوده است و شاید علت ان را بتوان بدین صورت تفسیر کرد که چون نرخ فروش محصولات شرکت در سه ماهه نخست از میزان بودجه شرکت کمتر بوده است ، شرکت مقدار فروش محصولات خود را به منظور  فروش با قیمت بالاتر کاهش داده است.

 

همچنین شرکت در گزارش سه ماهه توانسته است 20% از درآمد هر سهم خود را پوشش دهد در حالیکه در دوره مشابه در سال مالی قبل 17 درصد از درآمد هر سهم را پوشش داده بود.

 

 

 

جایگاه محصول ، خدمات و رقبای شرکت :

 

محصول این شرکت در حال حاضر فقط ذغال سنگ کک شو می باشد و مصرف کننده انحصاری آن نیز شرکت ذوب آهن اصفهان است.این محصول ، محصول استراتژیک نیست بلکه ماده اولیه روش ذوب کوره بلند می باشد . اما با توجه به طرح توسعه کارخانه ذوب آهن اصفهان و احداث کارخانه کک سازی در زرند کرمان ، تقاضای محصول رو به افزایش است.

 

در بخش خصوصی رقبای شرکت برای فروش محصول کک به تنها مصرف کننده انحصاری ذغال سنگ یعنی شرکت ذوب آهن اصفهان ، شرکت های معدنجو و صنعتی معدنی شمال شرق می باشند.همچنین شرکت های دولتی تولید ذغال سنگ زیر مجموعه شرکت ذوب آهن اصفهان نیز محصولات خود را به شرکت مزبور می فروشند.

 

نکات مهم در مورد شرکت :

 

Ø       برخورداری از معافیت مالیاتی به مدت 12 سال از سال 1378

Ø       دارا بودن معدن پروده 2 با ذخیره حدودا 2350000 تن و یال شمالی معدن پروده 3 با ذخیره 1100000 تن.

Ø       دارا بودن 10 % بازار داخلی تولید ذغال سنگ در کشور.

 

 

ارزش گذارش و نتیجه گیری سهم :

 

تولید ذغال سنگ کک شو در کشور به طور کل 1730000 تن در سال  می باشد که شرکت مزبور در سال مالی 85 با تولید حدود 174000 تن ذغال سنگ 10% این بازار را به خود اختصاص داده است.

 

با توجه به رو به رشد بودن صنایع فولادی در کشور و افزایش تقاضا برای ماده اولیه کک ، شرکت های تولید کننده  این ماده اولیه طرح های توسعه ای را مبنی بر افزایش ظرفیت تولید خود در دستور کار قرار داده اند . اما با توجه به عدم دسترسی و نبودن اطلاعات کافی در مورد میزان افزایش تقاضای این ماده اولیه ، نمی توان قیمت دقیقی را برای سهام این شرکت ها در پایان سال مالی بدست آورد.

 

با توجه به گزارش سه ماهه شرکت و صورت های مالی سه ماهه که شرکت ارائه نموده است می توان به صورت زیر عمل نمود :

1-      بر مبنای پوشش EPS و به فرض اینکه شرکت با همین تناسب تا پایان سال مالی EPS خود را پوشش دهد و با در نظر گرفتن میانگین P/E برابر6 تا پایان سال مالی  برای شرکت و با توجه به روند رو به رشد صنایع فولادی ، قیمت سهم در پایان سال مالی در حدود 5337 ریال می باشد.

 

2-      بر مبنای بودجه بسته شده شرکت :

بودجه ای که شرکت برای هر تن از محصولات خود بسته به طور میانگین 480000 ریال می باشد که شرکت در سه ماهه نخست محصولات خود را به ازای هر تن در حدود 433740 ریال به فروش رسانده است . با این فرض که شرکت تا پایان سال مالی محصولات خود را با همین نرخ به فروش برساند می توان سود شرکت را در پایان سال مالی در حدود 800 ریال تخمین زد که با در نظر گرفتن P/E برابر 6برای سهم قیمت سهم در حدود 4800 ریال در پایان سال مالی می رسد.

 

 نکته دیگر در مورد این شرکت بدین صورت است که در طی گزارشات سه ماهه ای که شرکت برای سال مالی 85 ارائه نموده است می توان مشاهده کرد که در طی سال مالی 85 شرکت هر تن از محصولات خود را به طور میانگین بالاتر از بودجه بسته شده  به فروش رسانده است در حالیکه در سال مالی جاری و درگزارش سه ماهه ابتدای سال این مورد مشاهده نمی شود و این تا حدودی تصمیم گیری درمورد سهم را مشکل می سازد.

 

محاسبات ذکر شده در بالا با توجه به احتمال رو به رشد بودن صنایع فولادی تا حدودی بعید به نظر می رسد و می توان انتظار  داشت که شرکت در پایان سال مالی EPS بیشتری را نسبت به EPS پیش بینی خود محقق سازد . به هر حال روند آتی شرکت به افزایش میزان تقاضا برای محصول آن از سوی شرکت های فولادی و قیمت تعیین شده در این عرضه و تقاضا وابسته می باشد.

 

به افرادی که خواهان ورود به این سهم هستند توصیه می کنیم تا یک مرحله از خرید خود را انجام داده و مراحل بعدی خرید  را در صورت شنیدن اخبار مثبتی از شرکت انجام دهند. سهامداران نیز تا زمان ارائه گزارش 6 ماهه سهام خود را نگه داشته و بعد از آن مجددا سهم را بررسی کرده و تصمیم گیری نمایند.

 

 

آتی نگر

29 شهریور 86

 

 

 

صفحه اصلی نقشه سایت ارتباط با ما درباره ما FAQ
طراحی و تولید توسط شرکت مبنا