نام کاربری: کلمه عبور:
جستجو:
سه شنبه, 02 دي, 1393 ساعت 05:43

بررسی شرکت سرمایه گذاری صنعت بیمه از نگاه بنیادی

بنيادي

شركت سرمايه گذاري صنعت بيمه (وبيمه)

تاريخچه و نوع فعاليت

شركت سرمايه گذاري صنعت بيمه در سال 1375 تاسيس و در ارديبهشت ماه سال 1378 در بورس اوراق بهادار تهران پذيرفته شد.

عمليات شركت عبارتست از: انجام معاملات بر روي سهام اوراق بهادار قابل خريد و فروش طبق قانون كشور.

شركتهاي سرمايه گذاري با در اختيار گرفتن تحليلگران بازار سرمايه مبادرت به تشكيل پرتفوي از سهام مي نمايند و با استرات‍‍ژي متنوع سازي و بهينه سازي پرتفوي ريسك سهامداران را به حداقل مي رسانند و به نسبت ريسك پذيرفته شده بازده آن را به حداكثر ارتقا مي دهند.

تركيب سهامداران

آخرین وضعیت و ترکیب سهامداران شرکت سرمایه گذاری بیمه بصورت جدول زیر می‌باشد.

درصد سایر سهامداران (سهامداران حقیقی) در آخرین ترکیب تقریبا 24.5  درصد است و این میزان سهام شناور از نظر تحلیلگران آتی نگر برای شرکت سرمایه گذاری مطلوب ارزیابی نمی‌گردد. هر چند این امر از افت شدید قیمتی بواسطه تصمیم گیری های احساسی در زمان های خاص می کاهد، اما برای رسیدن به قیمت ذاتی این سهم و کارایی بازار سرمایه این درصد می بایست در حدود 45 درصد باشد.

همانطور که از دو جدول زیر می‌توان نتیجه گیری کرد، شرکتهای مذکور سهامدار شرکت سرمایه گذاری بیمه بوده و بنا به ماهیت این شرکتها ، سهامدار شرکت باقی خواهند ماند.

ردیف

سهامدار عمده

درصد مالکیت

1

بیمه مرکزی ایران

30.13

2

شرکت سهامی بیمه ایران

16.60

3

صندوق تامین خسارتهای بدنی

11.93

4

شرکت سهامی بیمه آسیا

9.11

5

بیمه البرز

7.50

در طول سه سال گذشته ترکیب  سهامداری شرکت سرمایه گذاری صنعت بیمه بصورت ذیل بوده است.

رديف

سهامدار عمده

درصد مالکیت

1

بیمه مرکزی ایران

38

2

شرکت سهامی بیمه ایران

16

3

صندوق تامین خسارتهای بدنی

11

4

شرکت سهامی بیمه آسیا

9

5

بیمه البرز

7

در مقایسه روند تاریخی ترکیب سهامداری با ترکیب فعلی نتایج زیر حاصل می‌شود:

*شرکتهای حاضر در جدول سهامدار شرکت سرمایه‌گذاری بیمه باقی خواهند ماند.

*درصد سهامداران حقیقی تغییر محسوسی نخواهد یافت.

*بنظر می‌رسد تغییرات اندک در درصد مالکیت این شرکتها میان خودشان رد و بدل شده است.

نتیجه گیری : با بررسی پرتفوی شرکت، صنایع مختلف و شرکتهای  موجود در پرتفوی و پیش بینی منطقی روند آینده اقتصادی کشور، صنایع مختلف و میزان رشد احتمالی شرکتهای موجود در پرتفوی سرمایه گذاری صنعت بیمه نتایج زیر حاصل شد:

** در شش ماهه آینده (تا پایان سال مالی)احتمال پایین آمدن قیمت سهام این شرکت زیر 1620 ریال بعید است.

** احتمال بالا رفتن قیمت بازار سهام این شرکت از رقم 2880 ریال نیز تقریبا نزدیک صفر می‌باشد.

** بیشترین بازدهی که انتظار می‌رود از سرمایه گذاری در این شرکت در طی شش ماه آینده بدست آید در حدود 23 درصد می‌باشد (قیمت 2450 ریال)

 

بررسي صورتهای مالي

بررسی نسبتهای مهم مالی

نسبت بدهی:

بررسی ریسک مالی این شرکت همانطورکه در نمودار مشاهده مي شود در سطح پایینی قرار دارد. البته برای شرکتهای سرمایه گذاری و صنعت واسطه گری مالی این مسئله نمی تواند جنبه مثبت داشته باشد.

شرکتهای سرمایه گذاری با در اختیار داشتن کارشناسان خبره بازار سرمایه و نفوذ فراوان در بازار سرمایه در موقعیت خیلی مناسب از لحاظ یافتن فرصتهای سرمایه گذاری قرار دارند و در صورتی که بتوانند از محل دریافت اعتبارات بانکی بازده بالاتری در مقایسه با نرخ بهره بانکی بدست آورند این سود اضافی نصیب سهامداران خواهد شد و این فرصتی است که شرکتهای سرمایه گذاری می‌توانند بهتر از سرمایه گذاران حقیقی از آن بهره مند شوند و می‌توان گفت که شرکتهایی مثل صنعت بیمه بدلیل ماهیت وجودی از شانس بالاتری برای گرفتن وام برخوردارند ولی اینطور که از صورتهای مالی شرکت پیداست بدهی های بلند مدت وزن خیلی پایینی در سبد بدهی های شرکت دارند.

 

نسبت های سود آوری:

هدف از ایجاد شرکتهای سرمایه گذاری یک کاسه کردن پس اندازهای خرد سرمایه گذاران بازار و تشکیل پرتفوی متنوع از سهام و اوراق مشارکت جهت کسب سود با بهینه ترین سطح ریسک و افزایش ثروت صاحبان سهام شرکت می باشد و منطقی می نماید که انتظار داشته باشیم حداقل بازده برابر با بازده بازار را کسب نمایند.

 

 

در نسبت بازده مجموع دارایی‌ها روند رو به رشد را شاهد هستیم خصوصا در طی سه سال گذشته که شرکتهای سرمایه گذاری در کسب بازده موفق عمل نموده اند این شرکت نیز همسو با صنعت موفق عمل نموده است اما مسئله اینجاست که آیا شرکت توانایی تکرار و ادامه این روند را خواهد ؟

برای پاسخ به این سوال به سراغ صورتهای مالی سه ماهه سال مالی شركت می رویم و میزان موفقیت و درصد پوشش اقلام صورتها را بررسی می‌کنیم.

 

بطور منطقی انتظار می‌رود درصد پوشش از کل سال در سه ماهه سال مالی 25 درصد کل پیش بینی سالانه باشد و بر همین اساس جدول فوق را تحلیل می‌کنیم.

در بخش درآمدها تفاوت قابل توجهی مشهود است كه می توان دلیل این امر را در رکود چند ماهه اخیر بر کل بازار سرمایه جستجو کرد . در مقایسه با سال‌های گذشته در حال حاضر شناسایی شرکتهای مناسب و سرمایه گذاری در آنها به نسبت مشکل شده است و معمولا مدیران شرکتهای سرمایه گذاری تمایلی به ایجاد تغییرات در پرتفوی شرکت نشان نمی دهند و معمولا ارزش این شرکتها همسو با شاخص کل بازار افول داشته است.

شرکت سرمایه گذاری صنعت بیمه بدلیل سرمایه گذاری عمده در صنعت کانی های غیر فلزی حساسیت بالایی به نوسان سهام این شرکتها نشان می‌دهد و از عمده ترین صنایعی که شرکت در آنها سرمایه گذاری نموده است می توان به محصولات شیمیایی و انبوه سازی و املاک و مستغلات اشاره نمود.

در 4 ماه گذشته ارزش بازار پرتفوی و قیمت سهام شرکت بیشترین فاصله را داشتند و این فاصله با گذشت زمان کمتر شده است که بیانگر برآورده نشدن انتظارات سهامداران و بازار از سودآوری این شرکت بوده است.

شرکت سرمایه گذاری صنعت بیمه را می توان بهترین شرکت از نظر شفاف سازی و ارائه اطلاعات دانست و همین عامل سبب می شود سرمایه گذاران با اطمینان و با اتکا به اطلاعات ارائه شده سهامدار شرکت شوند.

بیش از 92 درصد سرمایه گذاری ها بر روي شرکتهای پذیرفته شده در بورس بوده و بقیه در اوراق مشارکت، و بواسطه همین سیاست سرمایه گذاری شرکت، محاسبه ارزش خالص دارایی های شرکت در هر لحظه از زمان با دقت بسیار بالایی امکان پذیر است.

استراتژي

در وضعيت فعلي بازار سرمايه ايران كه دوران پرالتهابي را طي مي‌كند سرمايه گذاراني مي‌توانند ثروت خود را افزايش دهند كه بتوانند انتخابهاي اصولي و منطقي داشته باشند و در شرايطي كه جو غالب بازار منفي مي‌باشد شركتهايي را گزينش نمايند كه توانايي رشد و تحمل شرايط موجود را داشته باشند و كار بسي مشكل و اغلب براي سرمايه گذاران عادي كه فقط دنباله رو بازار هستند غير ممكن مي‌باشد.

براي سرمايه گذاراني كه مي‌خواهند در بازار باقي مانده و بتوانند حداقل بازده با قبول ريسك معيني را بدست آورند اغلب سهام شركتهاي سرمايه گذاري توصيه مي‌شود اما بايد به اين مسئله حياتي دقت نماييد كه موقعي اين عبارت درست است كه بتوانيد با قيمت مناسب سهم را خريداري كنيد و تنها در اين صورت به هدف نائل خواهيد شد.

نتيجه گيري

با توجه به رشد غير عادي شركتهاي سرمايه گذاري در سه سال اخير و ركود و ايستايي حاكم بر اغلب اين شركتها در شرايط فعلي و برآورده نشدن كامل انتظارات سهامداران شركتهاي سرمايه گذاري و بالا بودن نسبت قيمت به عايدي اين شركتها (استثناهايي نيز وجود دارد) و احتمال افول اين نسبت براي اين صنعت ، وارد شدن به اين سهم در حال حاضر توجيه قدرتمندي ندارد ولي به هر حال ميتوان گوش به زنگ بود تا كه چه زماني قيمت بازار سهم به سطح مورد نظر نزديك مي‌شود و اقدام به خريد نمود.

اگر فرض بر اين بگذاريم كه اتفاق غير منتظره اي براي اين شركت نيفتد:

سطح قيمتي 1820 ريال براي خريد اين سهم از ديدگاه بنيادي مناسب است و سطح قيمتي 2400 ريال سطح مناسب فروش مي‌باشد.

قيمت كنوني اين سهم در حدود 2000 ريال مي‌باشد و شاخصهاي تكنيكي نيز احتمال بالايي را براي كاهش كوتاه مدت قيمت سهم تا سطح 1700 ريال پيش بيني مي‌نمايند.

 

كاربران مي توانند براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد اين شركت به تحليل تكنيكي اين شركت در آدرس زير مراجعه نمايند.

تحليل تكنيكي 24-11-83

http://www.parsatinegar.com/Farsi/View.asp?id=196&kind=1

 

كاربران آتي نگر مي‌توانند هرگونه نظر، پيشنهاد،  تبادل اطلاعات و درخواست تحليل بنیادی شركت مد نظر خود را به آدرس ذيل ارسال نمايند.

Fundamental@parsatinegar.com

 

 

 

صفحه اصلی نقشه سایت ارتباط با ما درباره ما FAQ
طراحی و تولید توسط شرکت مبنا